Víte jak pečovat o Vaše košile?

20.5.2016    ♦    text: Václav Kotyk   ♦   foto: Pinterest, Articles of Style, Daja, Suit&Me

Čistírna košil

minulém díle jsme se zaměřili na péči o obleky a saka, tentokrát se spolu s Čistírnou Daja vydáme ke košilím - tedy o jednu vrstvu níže (která třeba ještě nebude tou poslední, protože péče o tělo je nedílnou součástí perfektního dojmu). Jak často košili střídat, kterým materiálům se vyhnout, jak se zbavit skvrn či zatočit s pocením – to vše se můžete dozvědět díky našemu dalšímu článku..

1. Co den, to nová košile

Váš oblek, sako či separátní kalhoty stačí rozmazlovat denním odpočinkem, než je opět vezmete na sebe, s košilí byste však měli být zcela neúprosní a dopřát si rozmazlování naopak Vy - každý den se zcela čistou (a pečlivě vyžehlenou) košilí. Krom pochopitelných hygienických a „čichových“ důvodů tak prodloužíte i jejich životnost, skvrny a pot se totiž hned vyperou a celkově se košile neonosí tolik.

Košile

Pro začátek to znamená sice investici do více kusů - záměrně však říkáme „investici“, protože se opravdu vyplatí, obzvláště ta na míru (pro kterou navíc můžete nalézt speciální akce a množstevní slevy). Do začátku doporučujeme např. 4 bílé, 4 modré košile, 1 kostkovanou „gingham“ a 1 např. s proužky či světle růžovou/fialovou. Získáte tak dostatečný počet košil pro celé dva pracovní týdny, navíc velmi dobře kombinovatelné pro prakticky jakékoliv události. Pochopitelně nemusí být všechny stejného střihu - jedna např. s knoflíčky na límečku neboli „button-down“, další s francouzskými manžetami, třetí se širokým „cutaway“ límcem, atd. Více o detailech košil se dočtete na samostatné stránce o košilích na míru.

2. Správný materiál a žehlení

Kvalitní materiál je u košile základ - ať už jde o jeho odolnost, pohodlí či prodyšnost, ale i vědomí, že Vaše košile nebyla ušita a barvena dětmi v zemích třetího světa (všechny košile Suit&Me vznikají pod rukami zkušených krejčích v Hongkongu, kteří mají pracovní podmínky přinejmenším srovnatelné i často lepší, než švadleny v českých textilních velkovýrobních firmách).

Látky na košile

Košile z konfekce bohužel předchozí uvedené často nesplňují. Pokud zrovna nejsou s příměsí polyesteru (několik jednotek procent elastenu je OK pokud trváte na elasticitě), bývá u těch levnějších alespoň látka „non-iron“ napuštěna chemikáliemi nezdravými pro Vaši pokožku. Košile s touto nežehlivou úpravou kupujte velmi obezřetně a ideálně jen ty na míru. Pokud se totiž jedná o solidní firmu, resp. dodavatele, u jejich látek se tyto agresivní chemikálie nepoužívají. Nejvhodnějším materiálem na košili na míru je pochopitelně čistá bavlna (na léto s lehčí gramáží pro lepší prodyšnost), ať už typu „twill, popelin či oxford i sea island“ a nebo len.

Pečlivě vyžehlená košile je pak nutnost, jakkoliv je to ve větším množství dřina (Iron Man by mohl vyprávět), rozhodně se ale nesnažte tuto činnost "hodit" jen na partnerku a ujistěte se, že každý den vycházíte z domu bez chybičky.

Žehlení

Pro snazší žehlení košil doporučujeme žehlit za použití páry, opět s kvalitní výkonnou žehličkou, bavlněné na dvě, lněné na tři „tečky“. Začněte od „sedla“ košile mezi rameny na zadním dílci, pokračujte rukávy, manžetami a zády, dále předními dílci, které jsou vidět nejvíce a nakonec jemně límečkem ze svrchní strany (můžete případně i párou zažehlit ohyb, aby límec neodstával nad límec saka či svetr). Vyžehlení košile Vám jinak dovede zajistit také samotná čistírna a to na profesionální figuríně, za malý peníz Vá ušetří dost času a tuto možnost určitě doporučujeme.

Dávejte pak také pozor na vyjímatelné kostice, které bývají obvykle z plastu, a před žehlením je radši odložte, aby se nepřiškvařily při nechtěném kontaktu se žehličkou (neptejte se raději, jak to víme). V Suit&Me pak z praktických důvodů jejich jinak častého ztrácení (ženy prostě mají nepochopitelně mizící sponky do vlasů a my pánové zase kostice) nabízíme vyjímatelné kostice na přání zákazníka. Vždy však ve svém límečku můžete očekávat vyváženě tuhé kostice, které jej budou držet ve správné poloze a tvaru, ať už se rozhodnete pro všitou nebo vyjímatelnou verzi. Pro neformální košile můžeme doporučit i verzi bez kostic.

3. S octem a citronem za čistějšími zítřky!

Pokud perete doma, pak košile ideálně v ruce, nejvýše vymáchat. V nejhorším zaprat ty nejtěžší skvrny a pak prát v pračce na jemný program a ideálně 30 (nejvýše 40) stupňů. Pokud do čistírny, radíme odnést várku košil (když nemají fleky, které je třeba řešit neprodleně) jednou týdně, kdy se navíc třeba trefíte do množstevních slev. Pokud je Váš čas velmi cenný, jistě je možné si košile nechat vyzvednout přímo čistírnou. Ta se navíc dokáže postarat také o Vaši kravatu a její vyčištění od skvrn. Rozlitá káva si prostě nevybírá, naopak se snaží o co nejvyšší skóre v počtu ušpiněných kousků oblečení.

Zezačátku také počítejte, že se košile může lehce srazit, vždy záleží na konkrétní látce (konzultujte s módními poradci v obchodě). Pokud si tedy necháte šít košili na míru, je nejlepší si u první košile jako „zkušební“ objednat 1 - 2 cm delší rukávy i další míry cca o 1cm - a vyprat třeba dvakrát na 40 stupňů, aby si košile „sedla“. Podle ní si pak můžete do budoucna své míry s krejčím vždy upravit. Že je pak vhodným materiálem především čistá bavlna či len a příměsi polyesteru rozhodně do šatníku nepatří, snad není již ani potřeba opakovat.

Lněná košile na míru

Většinou je univerzálním pravidlem nezkoušet čistění s horkou vodu, nejvýše vlažnou spolu s mýdlem, mnoho skvrn se díky struktuře a složení totiž sráží a zažírá. Pamatujte, že skvrna se čistí od okraje ke středu, aby se tak nerozšířila. A samozřejmě příliš nedrhnout – sůl, jíž jste posypali skvrnu od vína či slaná voda na odstranění kávy (kterou za Vás právě v 0:25 ráno testujeme na polité košili) by Vám mohla látku odrhnout. Na kávu pomáhá také rozpuštěná jedlá soda, která jako kašička působí přes noc a druhý den se hezky ve studené vodě vypere.

 

Krizovými oblastmi košile jsou jednoznačně límeček, podpaží a manžety, které je vždy vhodné zaprat důkladněji, ať už mýdlem, tak speciálními tekutými přípravky, ideálně na konci dne. Skvrny od potu na košili jinak velmi šikovně vyčistí teplá voda smíchaná s octem či trochou citrónové šťávy, ale vždy záleží na „agresivitě“ potu konkrétního jedince. Pokud Vám ani tento tip nezabere, nošení bílých košil bez saka se bohužel často stává pro majitele vizuálně velmi nepříjemným a doporučujeme tedy přejít na další barvy, jako modrá, jemně fialová či růžová. Ale nezoufejte, nejobvyklejší bílé košile, např. na formální večerní události, lze nahradit jemně krémovými, které ze zkušenosti vydrží déle elegantní a nositelné. Vyhnete se tak de facto nevyhnutelné obměně bílých košil každou sezonu.

Shirt sweating

Ideální je pak pocení alespoň částečně předejít, pokud nechcete vypadat jako businessman výše, díky použití vhodného antiperspirantu, který nezanechává skvrny, ve spreji či průhledném gelu (ty tuhé bohužel spíše oblečení zabarví a látka se jimi "nasákne"). Doporučit můžeme např. pánskou řadu Garnier, která nezanechává skvrny, anebo kousky k dostání v lékárně a online - např. italské Borotalco (nám se v salonu nejvíce osvědčila právě klasická kuličková verze ve skle) či již poněkud agresivnější Driclor. Ten se aplikuje jen přibližně 2-3x do týdne a opravdu funguje. Musíte být ale velmi opatrní, není totiž vhodný pro citlivou pokožku, kterou vysouší a způsobuje tak velké svědění. Na případné větší úpravy holicím strojkem v podpaží tak můžete téměř zapomenout.

Neméně praktickou vychytávkou jsou i trička pod košili – např. „neviditelné tričko“ Covert Underwear, české výroby, z prodyšné a elastické bavlny, které za 590 Kč můžete zakoupit i osobně v našem salonu. Na rozdíl od nátělníků není pod košilí vůbec vidět, nevystupuje a velmi dobře saje. V extrémním horku je to ale pro některé vrstva navíc a pak nezbude, pokud to firemní dresscode dovolí, přejít např. na polo trička (límeček se nevyhrnuje!), nikdy však ne na košile s krátkým rukávem!

4. Záložní košile do každého šuplíku

Pro jistotu hladkého průběhu nabitého pracovního dne je pak téměř nutností mít jednu složenou a zabalenou náhradní košili v šuplíku v práci. Rozlitá káva či oběd Vám tak vyčarují hned o pár vrásek na tváři méně. Někteří muži dokonce zašli tak daleko, že si pro jistotu do kanceláře přinesou kompletní tmavošedý formální oblek „pro všechny případy“. Ten na druhou stranu ale zachrání Váš jinak neformální pátek, pokud se objeví nečekaná návštěva z centrály společnosti či Vás předvolají na audienci k prezidentovi (u toho našeho prý ale stačí Vaše běžná páteční „flíska“).

Skvrny na košili

Chcete si svůj kousek nejen „do zálohy“ pořídit již dnes? Ozvěte se nám a společně najdeme jistě tu nejlepší košili – přímo na míru! (Bílou a modrou verzi nyní můžete pořídit díky květnové akci již od 1.790 Kč, z rozšířené řady látek.)

I u košil pak platí, že úpravy je nejlepší svěřit kvalitní opravně u prodejce košile a nebo přímo nám. Díky dlouholeté praxi v oboru spolupracujeme s několika výbornými krejčovými v Praze a zajistíme Vám tak rychlou, cenově výhodnou a precizní opravu.

V krátkosti by tento návod alespoň částečně měl shrnout vše podstatné, co s košilí můžete zažít - přesto, pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suitandme.cz , rádi se s Vámi setkáme i poradíme.
Pamatujte pak především, že péče o košile a další oděvy je nedílnou součástí udržování Vašeho šatníku v dobrém stavu, ale i součástí toho, jak Vás vnímá Vaše okolí. Když působíte, že si vážíte sebe a věcí, které nosíte, a celkové čistoty vzezření, dáváte tím totiž nepřímo najevo, že si budete vážit i obchodního partnera a případné zákazky..

A jak na obuv – nedílnou součásti Vašeho outfitu?

Odpověď očekávejte již brzy na našem blogu, kde si zatím můžete přečíst i další články od nás či psané ve spolupráci s naším salonem.

Péče o obuv

Chcete se pak dozvědět o dalších článcích mezi prvními? Máte tip na zajímavé téma, o kterém byste se rádi dozvěděli více od odborníků? Nebo Vás v článku něco zaujalo či naopak máte odlišnou zkušenost?

Sledujte Suit & Me i na Facebooku či nám skrz něj přímo napište zprávu!

Přihlašte si náš newsletter

A získejte tak exkluzivní slevy, informace o aktuálních akcích a stylové tipy jako bonus.

Suit & Me na sociálních sítích
Facebook Instagram Google+ LinkedIn